Yarıyıl Tatili İçin Ailelere 12 Öneri 

Tatillerde öğrencilerin kendilerini mutlu hissetmeleri sağlanması gerekir. Yıl içerisindeki bayram tatilleri ve yarıyıl tatili, öğrencilerin ve velilerin dinlenmesine bir vesile olduğu kadar, aynı zamanda da aile bireylerinin birlikte vakit geçirmelerine fırsat sağlar.

Çocuklar, arkadaşlarıyla daha fazla vakit geçirme ve oynama olarak planlar. Anne-babalar da genellikle, çocuklarının tatillerde rehavete kapılabilirler. Anne ve babalar, tatili düşük olan notların düzeltilmesine bir fırsat sayar. Çocuklarına ders çalışmaları ve kitap okumaları konusunda sürekli telkinde bulunarak değerlendirirler.

Çocuğunuzla ders konusundaki sürtüşmelerinizi tatile de taşımayın!

Okul döneminde, öğrencinin ders çalışma alışkanlığına ilişkin sorunlar yaşanmış olabilir. Aileler çocuklarına ısrarla; "Ders çalışmıyorsun!", çocuklar da "Çalışıyorum, daha ne yapayım!" gibi karşı tavır sergilemiş olabilirler.

Bu kısırdöngü yarıyıl tatiline de yansıyabilir ve "ders çalışmayla ilgili sürtüşmeler" tatilde de devam edebilir.

Anne: Ders durumunu görüyorsun, ona rağmen hâlâ kitabını bir kere bile açıp bakmıyorsun!


Çocuk: Bari tatilde dersten bahsetmeyin, biraz dinlenmek benim de hakkım!

Anne: Sen dinlenmek için dönem boyunca eline kalemi alıp ne yaptın ki!

Çocuk: Of anne ders ders ders bıktım artık!

Çocuğunuzun kişilik ve sorumluluk gelişimine önemli katkılar yapabilirsiniz! Ev içerisinde tüm bireylerin katıldığı bir kahvaltı ne güzel olur. Belki de üç-beş gün boyunca evinizde tüm aile üyeleriyle birlikte yapacağınız kahvaltılar, çocuğunuzdaki kırıcı davranışlara son verecektir.

Çocuğunuzdan yardım istemeliyiz. Bize ne kadar yardımcı olduğu hissini ona yaşatmalıyız. Bir baba olarak çocuğunuzla birlikte okumalıyız. Ortak okuduğunuz bir kitaptan alıntı yaptığınız güzel bir motivasyon içerikli cümle, çocuğunuzun üzerinde olumlu etkiler bırakabilir. Bu aktiviteleri sizler kendi hayal dünyanız ve çocuğunuzdaki ihtiyaçlar nispetinde farklılaştırabilir ve bu aktivitelerle fikirlerinize yeni bir bakış açısı kazandırabilirisiniz. Unutmayın; çocuğunuzla yaşayacağınız küçük ama farklı bir paylaşım, ummadığınız güzelliklere kapı açabilir.

Çocuğumla yarıyıl tatilinde neler yapabilirim, diye soranlara kısaca on iki önerimiz:

1.    Çocuğunuzun akrabalarına karşı vefa duygularını güçlendirmeniz için bulunmaz bir etkinlik! Bayramlar; akraba, eş, dost ve arkadaşların birbirlerini hatırlamaları, hal hatır sormaları ve güzel duyguların paylaşılması için en güzel ve özel zamanlardır. Bayramın herhangi bir günü anne ve baba çocuklarıyla birlikte tüm akraba ve dostları arayabilir, gidilecek yerlere gidebilirler. Böylece çocuklar vefa hissinin ne olduğunu bizzat yaşayarak öğrenmiş olurlar.

2.    Çocuğunuzla birlikte kurban eti dağıtarak ona yardımseverlik duygusunu ve Kurban Bayramı kültürünü öğretin. Kurban etlerini, komşulara ve ihtiyaç sahiplerine, çocuğunuzu görevlendirerek dağıttırmanız, bayramın ruhunu ona hissettirmeye yetecektir.

3.    Çocuklarınızın erkek ya da kadın kimliklerini kazanmaya yönelik bir etkinlik isterseniz, onunla ev işleri yapabilirsiniz. Yarıyıl tatilinin bir gününde, anneler kız çocuklarına yemek pişirmeyi öğretebilirler. Babalar ise erkek çocuklarına basit ev işlerini yapmayı öğretebilirler. Ancak bu işleri cinsiyetçi bir yaklaşımı aşacak şekilde de yapılması gerekir. Bu nedenle evde bazı işler ortak da yapılabilir.

4.    Bir akşam çocuğunuzun odasına misafir olmaya ne dersiniz? Evet, çocuğunuza misafir ağırlama kültürünü ve kendi mekanını düzenli tutma alışkanlığını kazandırabilmek için çocuğunuzun odasına misafir olabilirsiniz. Çocuğunuz, anne ve babasının tüm akşamı kendi odasında geçireceğinin telaşını ve heyecanını yaşayabilir. Yemek yeme, kitap okuma, çay içme ya da babanın uzanıp dinlenmesi... Bunların hepsini çocuğunuzun odasında misafir iken gerçekleştirebilirsiniz.

5.    Seçmiş olduğunuz güzel bir sinema filmini tüm aile bireyleriyle birlikte en son ne zaman izlediniz? Sizlere önereceğimiz bir diğer aktivite ise tüm ailenizle birlikte faydalı olacağını düşündüğünüz güzel bir filmi seyretmek. Bu konuda küçük bir araştırma yaparak, ihtiyacınız olan özellikteki (eğitici ve öğüt verici niteliği olan) bir film CD'sini tedarik edebilir ve bir akşamınızı "tüm ailenizle sinema saati" olarak değerlendirebilirsiniz. Onunla yapacağınız paylaşımlarda sizinle daha çok birlikte olmak isteyebilir.

6.    Evinizin dekorunu değiştirirken çocuğunuza hiç danıştınız mı? Ya da onunla birlikte evdeki eşyaların yerlerini değiştirdiniz mi? Çocuklar, kendi evlerinde yapılacak bir iş ve düzenlemede, kendilerinden yardım istenmesini ve fikirlerinin alınmasını çok severler. Birçok ebeveyn "bu çocuktur ne anlar" düşüncesiyle hareket ediyor olabilir. Çocuğun doğasında zaten "adam yerine koyulma ve önemsenme" ihtiyacını karşılayabilir. Aranızdaki duygusal etkileşimi bu yolla artırabilirsiniz.

7.    Market ya da pazar alışverişi yaparken dikkat ettiğiniz kuralları çocuğunuz ne kadar biliyor? Paranın tasarruflu kullanılmasını ve ürün alırken nelere dikkat etmesi gerektiğini alışverişi çocuğa yaptırmakla mümkün olabilir. Çocuğunuzun yanında markete gidin ve alınacak tüm ürünleri çocuğunuza aldırın. Böylece çocuğunuzun size olan güvenini pekiştirecek ve kendini her zamankinden daha değerli hissettirecektir.

8.    Çocuğunuzla birlikte arkadaşlarının evlerini ziyaret etmeniz, çocuğunuzu mutlu edeceği gibi onun sosyal gelişimini artıracaktır. Yapmanız gereken tek şey, çocuğunuzun arkadaşlarından birinin ya da birkaçının evlerini ziyaret etmek ve küçük de olsa bir hediye götürerek hediyeleşme kültürünü çocuğunuza göstermek.

9.    Çocuğunuzla birlikte hayal dünyanızı yansıtacağınız bir manzara resmi çizmeye ne dersiniz! Manzara resimleri genellikle arzu edilen iç huzuru sembolize ederek çizilir. Çocukların ve yetişkinlerin bu konudaki hayal dünyaları da farklı olabilir. Fakat çocuğunuzla çizeceğiniz ortak bir manzara resmi, duygularınızı yansıtmanızı ve paylaşmanızı sağlayabilir. Ama yapılan resmi evin duvarına asmayı unutmayın.

10.    Kültürel değeri olan bir yeri, müzeyi ailenizle birlikte ziyaret edin ve bu konudaki hassasiyetinizi çocuğunuza hissettirin. Tatilinizin herhangi bir gününü bulunduğunuz şehirdeki müzeyi çocuklarınızla birlikte ziyaret ederek geçirebilirsiniz. Bu tür geziler ve ziyaretler, çocukların tarih bilincinin gelişmesinde olumlu ve yapıcı izler bırakabilir

11.    Evinizdeki tüm kitapların isimlerini ve yazarlarını çocuğunuza liste yaptırmanız, onun kitaplara olan sevgisi gelişeblir. Çıkarmış olduğu kitap listesini akşam babasına göstermek ve babasıyla birlikte listedeki tüm kitapların ne şekilde kullanılabileceğini konuşmak, çocuğunuzun kitaplara karşı olan ilgisini artırabilir

12.    Eviniz ile ilgili dikkat oyunları oynamaya ne dersiniz? Günün herhangi bir vaktinde çocuğunuzla birlikte, evinizdeki tüm eşya ve materyallere karşı olan duyarlılığınızı artırmanız ve aidiyet duygunuzu geliştirmeniz için dikkat oyunu oynayabilirsiniz. Böyle bir dikkat oyunuyla sıcak bir havayı hep birlikte aile ortamınızda oluşturmuş olursunuz.